Info z rynkuLotniczy

Hapag-Lloyd zamawia kolejne sześć ogromnych kontenerowców na LNG

Firma Hapag-Lloyd poinformowała o zakupie sześciu kontenerowców o pojemności aż 23,500+ TEU. Statki mają mieć silniki dwupaliwowe, wykorzystujące skroplony gaz ziemny (LNG). Dostawy rozpoczną się w 2024 r.

Hapag-Lloyd zlecił południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering budowę sześciu statków o pojemności ponad 23 500 TEU. Finansowanie projektu odbędzie się dzięki tak zwanych  „Zielonych Pożyczek Stowarzyszenia Rynków Pożyczkowych (Loan Market Association)”.

Firma złożyła podobne zamówienie już wcześniej na koniec 2020 roku. Również dotyczyło to sześciu statków takiej samej wielkości. Tym samym flota powiększy się łącznie o kilkanaście statków o pojemności 23 500+ TEU.

Duże kontenerowce zostaną wyposażone w najnowocześniejszy wysokociśnieniowy silnik dual-fuel, który będzie niezwykle paliwooszczędny. Co ciekawe silnik kontenerowca będzie pracował na LNG, statki będą również posiadały wystarczającą liczbę zbiorników, aby na wszelki wypadek korzystać także z paliwa konwencjonalnego.

Hamburg: Do portu zawinie pierwszy kontenerowiec przystosowany do LNG

Hapag-Lloyd inwestuje w rozwiązania proekologiczne

Hapag-Lloyd koncentruje się na skroplonym gazie ziemnym jako rozwiązaniu średnioterminowym. Wszystko dlatego, że zmniejsza on emisję CO2 o około 15 do 25 procent. Największym plusem jest jednak redukcja emisji dwutlenku siarki i cząstek stałych aż o ponad 90 procent. Oznacza to, że LNG jest obecnie najbardziej obiecującym paliwem na drodze do zerowej emisji.

Celem średniookresowym jest posiadanie statków, które będą eksploatowane w sposób neutralny dla klimatu przy użyciu syntetycznego gazu ziemnego (SNG). Sześć dodatkowych statków zostało sfinansowanych za pomocą zielonego kredytu konsorcjalnego w wysokości 852 mln USD, którego termin zapadalności wynosi 12 lat od daty dostawy.

Transakcja została zawarta zgodnie z zasadami zielonego kredytu Stowarzyszenia Rynku Kredytów (LMA), a jednocześnie została zweryfikowana przez niezależnego eksperta w postaci opinii strony wtórnej DNV. Kredyt jest wspierany przez Korea Trade Insurance Corporation (K-SURE), czyli konsorcjum, które składa się z 10 banków.

Rolf Habben Jansen podkreślił, że firma chce sprostać wysokiemu popytowi, jednocześnie zmniejszając koszta związane ze slotami. Statki zostaną rozmieszczone na trasach Europa – Daleki Wschód w ramach THE Alliance i tym samym znacznie zwiększą konkurencyjność Hapag-Lloyd.

O firmie Hapag-Lloyd

Firma obecnie posiada flotę 241 nowoczesnych kontenerowców i łączną zdolność transportową 1,7 mln TEU. Tym samym Hapag-Lloyd jest jednym z głównych światowych przedsiębiorstw żeglugi liniowej.

Firma zatrudnia około 13 300 pracowników i wynajmuje 395 biur w 131 krajach. Hapag-Lloyd posiada pojemność kontenerową wynoszącą około 2,8 miliona TEU. Jednocześnie posiada jedną z największych i najnowocześniejszych flot kontenerów typu reefer.

Dodatkowo firma posiada łącznie 121 serwisów liniowych na całym świecie. Dzięki temu zapewnia połączenia pomiędzy ponad 600 portami na wszystkich kontynentach. Hapag-Lloyd jest jednym z wiodących operatorów na szlakach transatlantyckich, Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej oraz wewnątrzamerykańskich.

Źródło: Hapag-Llyoyd.com

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button