E-commerceInfo z rynku

Samorządy chcą opodatkować paczkomaty. Czy działają zgodnie z prawem?

Automaty paczkowe wiodą prym w dostawach w całej Polsce. Najpopularniejsze z nich, to Paczkomaty InPostu, których obecnie jest ponad 12 tysięcy w całym kraju. Tymczasem okazuje się, że wiele samorządów wyczuło dodatkowe pieniądze ze skrytek pocztowych i chce je opodatkować. Eksperci wskazują, że jest to bezprawne.

Rozwój paczkomatów oraz innych automatów paczkowych w Polsce sprawił, że lokalne urzędy skarbowe zaczęły wysyłać pisma m.in. do InPostu. Od sytuacji informuje poniedziałkowa Rzeczpospolita.

Niektóre samorządy zaczęły bowiem uznawać automaty paczkowe za budowle i chcą uzyskiwać 2% wartości każdego urządzenia rocznie. Warto tutaj dodać, że koszt każdego paczkomatu to wydatek od kilkudziesięciu, to nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie.

Jak informuje „Rz” jeden z samorządów wprost napisał do zarządu InPost, że firma „posiada budowle, więc powinna złożyć deklarację na podatek od nieruchomości”. Lokalny fiskus uznał bowiem, że wszystkie paczkomaty to osobne budynki, wiec należy uiścić od nich stosowną daninę. To jednak jak wskazują eksperci i prawnicy, jest mocno naciągane.

Czy Paczkomaty i inne automaty paczkowe zostaną opodatkowane?

Automaty paczkowe są dostępne w przestrzeni publicznej od ponad 12 lat. Dziwić zatem może tak nagła zmiana „przepisów” według skarbówki i lokalnych samorządów. Co więcej, jak twierdzą przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP oraz Deloitte uznanie paczkomatów InPost i innych automatów paczkowych za budowle jest nieporozumieniem prawnym.

Allegro inwestuje w ekologiczne automaty paczkowe, które świetnie wyglądają

Ponadto jak sądzi Łukasz Czucharski z Pracodawców RP, kwestia z opodatkowaniem automatów paczkowych to czysta chęć zwiększenia zysków lokalnych samorządów. Niestety może to także spowodować zwiększenie kosztów przesyłek internetowych. W ostatecznym rozrachunku straci zatem klient detaliczny.

Gminy bronią się, że paczkomaty i inne automaty paczkowe są tak zwanym „wolnym stojącym urządzeniem technicznym”. Czyli dotyczy ich artykuł 3, pkt 3 prawa budowlanego i podchodzą pod zakres „budowli”.

Na ten argument odpowiadają prawnicy i specjaliści, którzy twierdzą, że samorządu pomijają ważny wyjątek. Jest nim zapis, że za budowlę można uznać tylko „obiekt wzniesiony m.in. z użyciem wyrobów budowlany”. Tymczasem paczkomaty i inne automaty paczkowe powstają w fabrykach, dlatego trudno się zgodzić z tym, że mają one charakter budowli.

Źródło: RP.pl

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button