PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuPrzemysł 4.0

Technologia VeChain zmieni logistykę. Czy to blockchain przyszłości?

Poznajcie kryptowalutę, która w realny sposób pomaga w handlu, transporcie i wymianie towarów.

Kryptowaluty w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność na rynku. Niestety część z nich to zwykła pułapka i bańka inwestycyjna, która może sprawić utratę płynności finansowej. Tymczasem technologia VeChain (VET) zmienia ten stan rzeczy. Jest to blockchain, który szczególnie przydatny jest w logistyce, transporcie, handlu, a nawet w dostawach szczepionek. Zainteresowanie są nim nawet Chiny, które bardzo sceptycznie podchodzą do Bitcoina i innych krytpowalut.

VeChain to singapurska spółka, założona w 2015 roku przez chińskiego developera Sunny Lu. Jest to także część firmy BitSE z siedzibą w Szanghaju. Jest to tym samym platforma blockchain zaprojektowana w celu usprawnienia zarządzania procesami biznesowymi. Jej celem jest usprawnienie tych procesów i przepływu informacji dla złożonych łańcuchów dostaw poprzez wykorzystanie technologii rozproszonych ksiąg rachunkowych (DLT).

Platforma zawiera dwa odrębne tokeny: VeChain Token (VET) oraz VeChainThor Energy (VTHO). Pierwszy z nich służy do transferu wartości w sieci tej platformy, a drugi jest używany jako energia lub „gaz” do zasilania transakcji smart kontraktów.

Firma Mobile Industrial Robots rozpoczęła współpracę z Koch Industries

Jak można wykorzystać technologię VeChain w logistyce?

Platformę można wykorzystać do śledzenia jakości, autentyczności, temperatury przechowywania, nawet monitoringu środków transportu i dostawy końcowej. Przydaje się zatem np. w monitorowaniu produktu od początkowego stadium do dotarcia do klienta końcowego.

Aby osiągnąć ten cel, VeChain wykorzystuje inteligentne chipy lub tagi RFID (Radio Frequency Identification) i czujniki, które transmitują kluczowe informacje do sieci blockchain. Z kolei do niej mają dostęp w czasie rzeczywistym inne uprawnione podmioty.

Tym samym dzięki zastosowaniu czujników i tagów RFID, technologia jest w stanie śledzić istotne dane podczas transportu produktów. Czynniki takie jak temperatura, lokalizacja i ruchy przesyłek są transmitowane przez technologię Vechain blockchain. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zaginięcia  przesyłek z zapasami jest o wiele mniejsze.

Źródło: VeChain Whitepaper

Co więcej, zastosowanie czujników oznacza, że wszystkie parametry związane z produktem mogą być stale monitorowane, a ewentualne problemy mogą być przekazywane z powrotem do odpowiednich działów. Producenci i klienci są również informowani, jeśli opakowanie leku jest przechowywane poza zalecanym zakresem temperatur. A to z kolei pozwala na usprawnienie obsługi i lepszą kontrolę jakości.

Platforma VeChain pomoże właścicielom samochodów na posiadanie własnych danych i wykorzystanie ich do negocjowania lepszych warunków i polis z firmami ubezpieczeniowymi. W jaki sposób? Na przykład poprzez przekazanie informacji o utrzymywaniu bezpiecznej i stabilnej jazdy samochodem.

Skorzystanie z technologii może pozwolić także na zweryfikowanie, czy dana szczepionka była przechowywana w sterylnych warunkach o odpowiedniej temperaturze. Można nawet zweryfikować, czy jedzenie ze sklepu jest na pewno świeże. Kodu VeChain nie da się bowiem podrobić.

VeChain pomoże w logistyce? Coraz więcej firm korzysta z rozwiązań tej technologii

Jak wynika z informacji podanej przez giełdę Binance:

Jednostka macierzysta VeChain otrzymała pięciogwiazdkowy Certyfikat Usługi Blockchain od TÜV Saarland, europejskiej jednostki certyfikującej. […]

VeChain posiada dwa oddzielne tokeny: VET i VTHO.

VET (VeChain Token) jest używany do transakcji finansowych na blockchainie VeChainThor i spekulacji rynkowych.

VTHO (VeThor Token) to “token energii” używany do przeprowadzania transakcji na VeChainThor. Właściciele VET mogą generować VTHO do użytku na blockchainie VeChainThor.

VeChain, jako platforma skierowana głównie do przedsiębiorstw, może pochwalić się kooperacjami z takimi firmami, jak BMW, Renault, PwC i firmą logistyczną DB Schenker. Firma współpracuje również z chińskim rządem (projekt smart city autonomicznego obszaru Guian). Wielu ekspertów sądzi również, że platforma VeChain będzie jedną z najważniejszych branży z uwagi na swoją innowacyjność i bezpieczeństwo.

Źródło: Investopedia, FX Mag

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button