DrogowyInfo z rynkuTransport

Radom: Zatrzymano busa, który ważył niemal 11 ton. Jego DMC, to 3,5 tony

Kolejny kierowca, który chciał iść na rekord?

Można powiedzieć, że w ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o mocno przeładowanych busach. Ostatnia sytuacja z polskim kierowcą w Czechach, którego bus był przeładowany do niemal 10 ton, spotkała się z mieszanymi uczuciami. Tymczasem, to nie ostatni taki incydent z naszym rodakiem w roli głównej. W Radomiu pewien kierowca jechał busem, którego obładował… niemal 11 tonami napojów.

22 maja w Radomiu funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli busa. Okazało się, że samochód ważył około 10,5 ton, zamiast dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony. Funkcjonariusze ukarali kierowcę mandatem w wysokości 500 zł. Dodatkowo inspektorzy zakazali kierowcy dalszej jazdy, dopóki ładunek nie zostanie przeładowany do innych pojazdów.

Radom, przeładowany bus
Źródło: gitd.gov.pl

Do sytuacji doszło na ulicy Szarych Szeregów. Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, funkcjonariusze zauważyli, że:

[…] Mocno ugięte pióra resorów wskazywały, że może być znacznie przeładowany.

To nie pierwsza taka sytuacja z naszym rodakiem. Ostatnio na czeskiej autostradzie D8, funkcjonariusze zatrzymali polskiego kierowcę, który jechał równie mocno przeładowanym busem.

Czechy: Zatrzymano busa z Polski, który ważył niemal 10 ton

Ile wynosi maksymalna kara za przeładowanie busa?

Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r., art. 61 ust. 1 w nawiązaniu do art. 97 Kodeksu wykroczeń, kierowanie pojazdem do 3,5 tony DMC w przypadku przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu jest sankcjonowane mandatem karnym na kierującego w kwocie od 20 do 500 zł.

Kolejnym aspektem ustawy, jest możliwość zatrzymania samochodu przez funkcjonariuszy do czasu przeładowania samochodu. I to, jak wskazują eksperci, jest najbardziej uciążliwą karą. Niestety wielu specjalistów wskazuje, że niska kwota mandatu może wpływać na brak realnej formy odstraszania.

Radom, przeładowany bus
Źródło: gitd.gov.pl

Warto zaznaczyć, że busy, które są zarejestrowane z DMC do 3,5 ton, nie są objęte system ViaToll. Jak wskazuje portal Truck Focus:

Oznacza to, nie muszą ponosić jakichkolwiek opłat za poruszanie się po drogach płatnych w przeciwieństwie do pojazdów przekraczających powyższą normę.

W takim wypadku mandat o maksymalnej wysokości 500 zł może być wręcz wkalkulowanym ryzykiem dla przewoźników.

Źródło: gitd.gov.pl

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

7 Komentarze

  1. 500pln jest Bożą i uleczalną wszystkie troski i problemy w tym kraju! Jak widać Prawo powinno być prawem co samo w sobie ustawą chronić! Za taki numer powinien być kryminał z konwiskatą majątku!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button