PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Bez kategorii

Boeing ma kolejne problemy. 737 zostaną wycofane przez awaryjność?

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała rozporządzenie, w którym nakazała Boeingowi inspekcję starszej generacji odrzutowców 737. Wszystko po przeanalizowaniu styczniowej katastrofy samolotu u wybrzeży Indonezji, w której zginęło 62 osoby.

9 stycznia Samolot Boeing 737-500 linii Sriwijaya Air runął na wysokość około 3 000 metrów zaledwie kilka minut po starcie i wpadł do Morza Jawajskiego. Katastrofa wydarzyła się zaledwie 20 km od lotniska w Dżakarcie.

Wszystkie 143 samoloty Boeing 737-300, -400 i -500 zostaną sprawdzone pod kątem awaryjności zgodnie z rozporządzeniem Federalnej Administracji Lotnictwa. Informacje jako pierwsza podała Agence France-Presse.

Port Lotniczy Lublin szuka partnera do budowy hangarów

Jak wynika z raportu FAA, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że do tragedii doszło z powodu awarii przewodu synchronizacji klap. A to jak wskazują eksperci, mogło spowodować problem z ciągiem i utratą kontroli nad samolotem.

Eksperci wskazują jednak, że obecnie jest zbyt wcześnie na podanie przyczyny tragedii. Specjaliści twierdzą jednak, że należy sprawdzić, czy kłopot z przepustnicą miał rzeczywisty wpływ na rozwój zdarzeń.

Mimo to dokument potwierdza początkowy raport indonezyjskich śledczych z lutego tego roku, który mówił o tym samym. Wówczas wskazano, że przepustnice samolotu wykazały „anomalię”. Eksperci nie wskazali jednak, że była to główna przyczyna katastrofy.

Boeing 737 zostanie wycofany? Pilna kontrola wszystkich samolotów

Raport FAA przekazał jednak, że aby uniknąć nieporozumień, należy zidentyfikować i skontrolować wszystkie samoloty Boeinga. Kwestia dotyczy modeli 737 zbudowanych w latach 80. i 90. To kolejny problem dla firmy, po tym jak Boeinga 737 MAX uziemiono na ponad 20 miesięcy po dwóch katastrofach.

Boeing przekazał w oświadczeniu dla AFP, że:

Staramy się mieć pewność, że nasze samoloty są bezpieczne i spełniają wszystkie wymagania. Jesteśmy w ciągłej komunikacji z naszymi klientami i FAA. Jesteśmy także zaangażowani w ciągłe wysiłki w celu wprowadzenia ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa i wydajności w całej flocie.

Sriwijaya Air, to indonezyjska linia lotnicza z siedzibą w Dżakarcie. Obsługuje połączenia krajowe oraz kilka międzynarodowych, głównie opiera się na flocie Boeingów 737.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button