PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuIntralogistyka

Automatyczne sortery w Poczcie Polskiej. Ich koszt? 1,2 mld złotych

Poczta Polska inwestuje w innowacyjne, automatyczne sortery, które przyspieszą proces sortowania coraz większej liczby paczek. Zakup trzech potężnych maszyn będzie kosztował aż 1,2 mld złotych. Inwestycja będzie dotyczyła pełnej automatyzacji, cyfryzacji oraz rozbudowy obecnej architektury sieci logistycznej.

Jak informuje Poczta Polska, nowoczesne sortery zostaną zainstalowane w sortowni w Lublinie, Lisim Ogonie pod Bydgoszczą oraz we Wrocławiu. Ich obecność podniesie jakość obsługi i przyspieszy proces pakowania przesyłek KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych). Strategię rozwoju Spółki rozplanowano na lata 2021 – 2023.

Nowe auta dla Poczty Polskiej dostarczy GEFCO Polska

Jak poinformował Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej:

Poczta Polska rozwija swoją architekturę logistyczną. Spółka właśnie przystąpiła do wdrażania zmian strategicznych, które od kilkunastu lat były w Poczcie wyłącznie planowane, a teraz wymagają skutecznego wdrożenia.

Prezes Poczty Polskiej stwierdził również, że:

Rynek kurierski się zmienia. To jeden z trzech, oprócz logistyki i cyfryzacji, głównych obszarów strategicznych, w jakich chcemy się dalej intensywnie rozwijać i które, zgodnie z przyjętą Strategią do roku 2023, stanowią dla nas priorytet ściśle związany z nowymi inwestycjami. Od początku pandemii rozwój e-commerce skokowo przyspieszył i Poczta również przyspiesza swoje inwestycje, w myśl naszego hasła, że: „Świat się zmienia, a Poczta razem z nim”. Zakup nowych maszyn sortujących pozwoli na efektywniejsze obsługiwanie rosnących wolumenów przesyłek kurierskich. Naszym celem jest Poczta nowoczesna i efektywna, która spełnia oczekiwania swoich klientów – dodał Zdzikot.

Polska branża e-commerce jedną z najszybciej rozwijających się w UE

Poczta Polska inwestuje w nowoczesną logistykę

Maszyny będą mogły obsłużyć od 8 do 11 tysięcy paczek na godzinę. Pierwszy sorter zostanie uruchomiony już w 2022 we Wrocławiu. Jak informuje Poczta Polska w oficjalnym komunikacie:

Sorter ma posiadać 190 tzw. ześlizgów dla przesyłek będących precyzyjnie rozdzielanych do poziomu punktów oddawczych i rejonów doręczeń.

W lubelskiej sortowni (178 ześlizgów) oraz w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą (153 ześlizgów) sortery zostaną uruchomione w roku 2023. Dzięki maszynom poprawi się organizacja pracy w sortowniach. Według strategii Poczta Polska zamierza kupić sorter dla nowej sortowni WER Warszawa 2. Inwestycja będzie uruchomiona w ramach Strategicznego Projektu Automatyzacji Sieci Logistycznej.

Paczkomaty InPostu mogą stanąć przy kościołach

Spółka planuje w bieżącym roku przeznaczyć 400 mln złotych na inwestycje w automaty paczkowe, cyfryzację, logistykę oraz automatyzację procesów. Jak zaznaczył Zarząd Poczty Polskiej w swoim oświadczeniu:

Inwestycje Poczty Polskiej są m.in. odpowiedzią na systematycznie rozwijający się sektor e-commerce, który znacznie zwiększył swój udział w całym rynku zakupowym, realizowanym zarówno przez duże, jak i mniejsze podmioty.

Wszystkie sortery będą jednymi z najnowocześniejszych na świecie i pomogą regionom województwa kujawsko-pomorskiego, wschodniej części kraju oraz Dolnego Śląska. Ponadto maszyny znacznie usprawnią proces logistyczny przesyłek z Chin do Polski w lubelskiej sortowni.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button