PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuMagazyny

Panattoni największym deweloperem logistycznym w Europie

Jak wynika z rankingu Top Logistics Developers magazynu PropertyEU Panattoni zostało największym deweloperem logistycznym w Europie. To piąty raz z rzędu, kiedy firma jest na czele rankingu.

Panattoni największym deweloperem logistycznym w Europie

W zestawieniu uwzględniana była liczba metrów kwadratowych powierzchni oddanych do użytku. Najnowszy ranking brał pod uwagę lata 2018 – 2020. W tym okresie Panattoni oddało do użytkowania blisko 6,5 mln m kw powierzchni magazynowej, na które złożyło się 266 obiektów.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Prologis z rezultatem na poziomie nieco ponad 2,4 mln m kw. Podium uzupełnia SEGRO z wynikiem niespełna 2,4 mln m kw. Jak widać na załączonym wykresie Panattoni ma wyraźną przewagę nad innymi deweloperami.

Pozostałe miejsca zajęły CTP (1,5 mln m kw.), WDP (1,3 mln m kw.), VGP Group (1,3 mln m kw.), GLP Europe (1,2 mln m kw.), Somerset Capital Partners (0,6 mln m kw.), Garbe Industrial Real Estate (0,5 mln m kw.) oraz Logistics Capital Partners (0,4 mln m kw.).

Panattoni największym deweloperem logistycznym w Europie
PropertyEU

W tym miejscy warto dodać, że o ile sumarycznie największym deweloperem jest Panattoni, tak w przypadku miejskich magazynów zajmuje drugie miejsce. Liderem w tym zestawieniu jest CTP, które oddało do użytku ponad 1,2 mln m kw. powierzchni w miastach. W przypadku Panattoni było to 0,8 mln m kw.

InPost wprowadzi się do ośmiu magazynów Panattoni

Jak podaje Robert Dobrzycki, CEO Panattoni, to po części zasługa tego, że firma weszła na nowe rynki. Panattoni pojawiło się w Holandii, Hiszpanii oraz Portugalii. Zaznacza także, że duży wpływ na branże miał Covid-19, który przyspieszył rozwój e-commerce.

Pandemia COVID-19 przyspieszyła jeszcze bardziej rozwój e-commerce. Zautomatyzowane centra dedykowane temu sektorowi stanowią już 35 proc. wszystkich naszych projektów. Szybko zwiększa się też liczba parków miejskich, dedykowanych obsłudze tzw. ostatniej mili, zarówno w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Warto dodać, że Panattoni na europejskim rynku jest obecne od 15 lat. W tym czasie firma zrealizowała 12 mln m kw. powierzchni. Deweloper działa m.in. w Polsce, Niemczech, Wlk. Brytanii, Czechach i Słowacji, Hiszpanii, Holandii.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button