PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Kolejowy

Kolej Dużych Prędkości w Finlandii. Pociągi pojadą nawet 300km/h

Rząd w Finlandii ogłosił projektowanie nowej linii Kolei Dużych Prędkości na trasie Helsinki-Turku. Obecnie trasa ta jest realizowana wokół 196-km trasy wybrzeża kraju. Podróż trwa natomiast ponad 2h, jednak po modernizacji torów i wprowadzeniu KDP jej czas zostanie skrócony do niespełna jednej godziny.

Plany bezpośredniego połączenia stolicy Finlandii z najstarszym miastem w kraju sięgają alt 70. XX-wieku. Dopiero jednak w ostatnim czasie okazało się to możliwe, dzięki spółce One-Hour Train, która w założeniu ma opierać się o Kolej Dużych Prędkości.

Najszybsze pociągi na świecie. W jakim kraju jeżdżą?

Wykonawca przekazał informację, że pierwszym odcinkiem będzie podwójny tor szybkiego ruchu pomiędzy miastami Espoo i Salo. Dzięki tej koncepcji pociągi będą mogły rozwijać zawrotną prędkość 300 km/h na trasie 95 kilometrów. Jak przekazano na stronie firmy:

Budowa dwutorowej linii kolejowej zwiększy jej przepustowość i umożliwi szybszą i płynniejszą jazdę pociągów jadących w przeciwnych kierunkach. Jednogodzinne połączenie kolejowe Turku sprawi, że najszybszy czas podróży między Helsinkami a Turku wyniesie około 73 minut dla pociągów Express i 86 minut dla pociągów IC. Czas podróży z Helsinek do Lohja wyniósłby około 35 minut w przypadku pociągu IC i około 41 minut w przypadku pociągu lokalnego.

Kolej Dużych Prędkości w Finlandii. Projekt zakłada modernizację bieżącej infrastruktury

Na modernizacje obecnych torów i przygotowanie trasy, spółka otrzymała 37,5 mln euro z programu unijnego Connection Europe Facility. Według twórców koncepcji:

Jednogodzinne połączenie kolejowe Turku nie tylko skróci czas podróży między Helsinkami a Turku, ale także zintegruje wszystkie miejscowości położone wzdłuż trasy z obszarem metropolitalnym Helsinek. Projekt stworzy wspólny obszar dojazdu do pracy w południowej Finlandii dla 1,5 miliona Finów. One Hour Train sprawi także, że dojazd do pracy pomiędzy Turku a stolicą kraju, będzie równie sprawny jak dojazd do pracy w obrębie aglomeracji helsińskiej.

Ponadto firma liczy, że Turku rozwinie się gospodarczo dzięki szybkiemu dojazdowi do stolicy. Ma to na celu ułatwienie rozwoju turystycznego regionu.

Jak podaje portal Rynek Kolejowy, Finlandia obecnie posiada ponad 500 km linii kolejowych. Najszybszą trasą jest 75-kilometrowy odcinek Kerava-Lahti, po którym poruszają się pociągi Allegro. Ich prędkość obecnie dochodzi do około 220 km/h.

Nowa trasa ma być gotowa do 2030 roku.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button