PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

USA: Czołowy operator rurociągów w kraju ofiarą potężnego cyberataku

Jak informuje The New York Times, operator systemu Colonial Pipeline zamknął swoje 5500 mil rurociągu. Firma transportuje benzynę rafinowaną i paliwo lotnicze wzdłuż wschodniego wybrzeża. Wszystko przez cyberatak, który naraził bezpieczeństwo zarówno planowanych operacji, jak i samych pracowników.

Jak przekazano w oficjalnym komunikacie zakładu Colonial Pipeline w Pelham w USA, firma dowiedziała się o ataku cybernetycznym w piątkowe popołudnie. Akcja hakerów wymusiła zamknięcie pełnej infrastruktury od Teksasu do Nowego Jorku.

Port Nowy Jork ustanowił nowy miesięczny rekord wolumenu kontenerów

Firma zadecydowała o pełnym wstrzymaniu dostaw przez 5.500 mil rurociągów. Oznacza to, że aż 45 procent dostaw paliwa na Wschodnim Wybrzeżu musiało zostać wstrzymanych na czas opanowania sytuacji. Jak wskazują przedstawiciele firmy – zakłócenia w dostawach zaczęły się w piątkowe popołudnie. Nie wiadomo jednak, kiedy sytuacja będzie rozwiązana.

New York Times wskazuje, że rurociąg Colonial transportuje 2,5 miliona baryłek każdego dnia w USA. Tym samym dostarcza rafinowaną benzynę, olej napędowy i paliwo lotnicze z wybrzeża Zatoki Perskiej do portu i głównych lotnisk Nowego Jorku.

Jednakże jak zaznaczono w oficjalnym komunikacie, istnieje jedynie małe prawdopodobieństwo, że incydent wpłynie na jakiekolwiek dostawy. Wszystko dlatego, że większość dostaw zostaje przekazana do głównych zbiorników magazynowych. Firma nie podała jednak żadnych szczegółów.

Z oświadczenia wynika jednak, że zarząd Colonial Pipeline powiadomił organy ścigania. Dodatkowo firma wynajęła prywatną firmę zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym, aby przeprowadzić własne dochodzenie w sprawie ataku.

W tej chwili naszym głównym celem jest bezpieczne i efektywne przywrócenie naszych usług i nasze wysiłki w celu powrotu do normalnego funkcjonowania. – przekazano mediom.

Przyczyny ataku nie są znane, jednak podejrzewa się, że mogą stać za nim Rosjanie. Jak wskazuje Forbes w zeszłym roku grupa domniemanych rosyjskich hakerów, zaatakowała amerykańskie agencje rządowe i podmioty prywatne, biorąc na celownik firmę informatyczną SolarWinds. Było to jednym z najgorszych ataków hakerskich w historii nowożytnej.

Joe Biden chwali niskie bezrobocie, choć prawda jest zupełnie inna

Administracja prezydenta Joe Bidena ma w najbliższym czasie opublikować nowe rozporządzenia wykonawcze, które podejmie próby zabezpieczenia infrastruktury krytycznej.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button