PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Do 2030 OZE muszą odpowiadać za 40% wytwarzanej w UE energii!

Jak wynika z projektu przyszłej dyrektywy UE w kwestii OZE, państwa członkowskie mają pozyskiwać 38-40% energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Oznacza to, że udział energii słonecznej, wiatrowej i innych podwoi się na rynku europejskim ponad dwukrotnie. 

Oficjalna informacja w tej sprawie ma zostać udostępniona 14 lipca. Jednakże jak wynika z przecieku, plan jest częścią szerszego pakietu przepisów mających na celu realizację zaktualizowanych celów klimatycznych grupy do 2030 r. Strategia ma być częścią planu pełnej dekarbonizacji, która ma dojść do skutku w 2050 roku.

Dziennikarze z niezależnego portalu Euractiv dotarli również do informacji o nowych celach zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Okazuje się, że redukcja do 2030 ma wynieść co najmniej 55% z porównaniem z 1990.

Raben

Niemcy: Na tory wyjadą pierwsze pociągi napędzane wodorem

Z kolei, jak wynika z informacji podanych przez portal branżowy Renewable Heating & Cooling Alliance:

Energia odnawialna odgrywa zasadniczą rolę w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. […] Sektor energetyczny odpowiada za ponad 75 proc. całkowitych emisji gazów cieplarnianych w UE, dlatego efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia ambitniejszych celów klimatycznych na rok 2030.

W obecnej dyrektywie Unii Europejskiej z 2018 roku OZE ma mieć 32% udziału w rynku do końca dekady. Podniesienie progu do 40% oznacza tym samym podwójny udział energii odnawialnej w rynku ze stanem obecnym.

Zmiana strategii OZE na 2030 w Unii Europejskiej

W strategii uwzględniono również m.in. zwiększenie celu w zakresie odnawialnych źródeł energii w transporcie z 14% do 26%. W planie widnieje również zakaz stosowania paliw kopalnych w ciepłownictwie i chłodnictwie. Strategia dotyczy także włączenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do głównego nurtu polityki w transporcie, ciepłownictwie i chłodnictwie. Paliwa odnawialne i niskoemisyjne przejdą również proces certyfikacji UE.

Niektórzy eksperci twierdzą, że osiągnięcie 40% to jednak zbyt mało. Potwierdza to Miguel Herrero, doradca ds. polityki w SolarPower Europe. Specjalista powiedział w rozmowie z Euractiv, że:

Osiągnięcie 45% udziału energii odnawialnej do 2030 roku jest możliwe i ustawiłoby UE na opłacalnej trajektorii, aby stać się neutralną dla klimatu przed 2050 rokiem.

Według Herrero, aby to było możliwe, należy ułatwić proces wydawania pozwoleń na projekty związane z energią odnawialną. To zdaniem eksperta jest obecnie największym problemem i bolączką całej branży.

Słowacja: Port Bratysława buduje terminal LNG za 40 mln euro

Sanjeev Kumar, z Europejskiej Rady Energii Geotermalnej, z zadowoleniem przyjął nacisk położony na odnawialne ogrzewanie i chłodzenie. Ekspert stwierdził, że jest to klucz do dekarbonizacji przemysłu i budynków, a to jeden z głównych problemów obecnego procesu zminimalizowania wpływu na środowisko naturalne.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button