Info z rynkuMorskiTransport

Słowacja: Port Bratysława buduje terminal LNG za 40 mln euro

Kraj inwestuje w ekologię.

Port Bratysława, który leży nad Dunajem, planuje utworzyć terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG). Inwestycja będzie kosztować około 40 milionów euro. Jego powierzchnia ma mieć aż 5500 metrów kwadratowych.

Obecnie Port Bratysława podzielony jest na część pasażerską, która znajduje się w dzielnicy Stare Miasto i towarową w Ružinovie. Tymczasem władze portu oświadczyły, że planują rozbudować go o terminal LNG, aby wesprzeć działania proekologiczne.

Projekt Emma Extension umożliwi śródlądowy transport wodny w Polsce

Z tego powodu zarząd portu przekazał, że terminal LNG jest obecnie w fazie przygotowawczej.  Według planów będzie składał się z urządzeń do produkcji LNG, tankowania cystern samochodowych, do magazynowania gazu ziemnego oraz do tankowania statków. Do tej pory na Dunaju nie pływają żadne statki oparte na LNG.

Źródło: Off Shore Energy, Port Bratysława

Port Bratysława inwestuje w ekologię

Według koncepcji, projekt ma za zadanie minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych, dzięki czemu przyczyni się do ekologizacji portu. Budowa jest częścią unijnego planu budowy korytarza transportowego Ren-Dunaj. Projekt ma na celu stworzenie połączenia wschód-zachód poprzez połączenie dróg, kolei i śródlądowych dróg wodnych w Europie kontynentalnej oraz uczynienie transportu towarowego bardziej ekologicznym.

Studium wykonalności opublikowane przez Porty Publiczne Republiki Słowackiej określa najbardziej odpowiednią technologię produkcji i dystrybucji LNG dla portu, na podstawie porównania dostępnych na rynku technologii skraplania i magazynowania LNG.

Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku, a jej zakończenie przewidywane jest na rok 2026.

Według danych opublikowanych przez portal Public Ports budowa będzie kosztować około 40 mln euro (ok. 182.27 mln złotych). Inwestycja ma zostać umiejscowiona w głównym nurcie Dunaju, ponad 1 km od gęsto zaludnionego obszaru.

Źródło: Off Shore Energy, Euractiv.com

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button