PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Port Dampier przedstawił 10-letni plan rozwoju i ochrony środowiska

Przedstawiono master plan zagospodarowania przestrzennego portu Dampier. Dokument wyznacza kierunek wzrostu i przyszłe potrzeby rozwojowe na najbliższą dekadę. Plan nakreśla również istniejące i potencjalne przyszłe sposoby wykorzystania gruntów i infrastruktury w porcie, wraz z przepływem towarów i ładunków.

Dampier mieści się w północno-zachodniej części Australii Zachodniej, w hrabstwie Roebourne. Jest to główny port przemysłowy w regionie Pilbara Dampier i jak sama nazwa wskazuje, jest częścią Archipelagu Dampier. Według spisu powszechnego z 2011 żyło w nim 1,341 mieszkańców.

Port Gdańsk największym portem kontenerowym na Bałtyku

Odbywa się z niego regularny eksport rudy żelaza z kopalni Rio Tinto. Ponadto obsługuje przemysł petrochemiczny, solny oraz eksport gazu ziemnego. Został założony w 1965 roku, a jego nazwa wzięła się od Williama Dampiera, angielskiego żeglarza i korsarza, który opłynął świat trzy razy.

Dyrektor Portów Pilbara, Roger Johnston przekazał, że plan nakreśla dziesięcioletnią perspektywę dla rozwoju portu. Dokument dotyczy również kroków, jakie władze portowe podejmą w celu wsparcia ciągłego rozwoju przemysłu i handlu w regionie Pilbara.

Master plan portu Dampier przewiduje dalszą wielofunkcyjną rolę w handlu towarami, w tym płynami, statkami wycieczkowymi i ładunkami typu roll on / roll off. Planuje się również efektywnie zagospodarować tereny w dzielnicy King Bay. Głównym przeznaczeniem mają być place pod projekty budowlane, magazyny, budynek na kwarantannę i obiekty celne.
Ważną kwestią jest nakreślenie potrzeby ochrony środowiska i wsparcia wartości dziedzictwa kulturowego w porcie i jego otoczeniu. Według informacji ma to być również jeden z priorytetów realizacji planu.

W ubiegłym roku finansowym przez port przewinęło się 167,9 mln ton ładunku, z czego 81 procent stanowiła ruda żelaza. Innymi kluczowymi towarami przewożonymi przez port były gaz i sól.

Port Dampier jest obsługiwany i zarządzany przez Pilbara Ports Authority. Instytucja jest odpowiedzialna za bezpieczne i pomyślne funkcjonowanie wszystkich portów w rejonie Pilbara.

Źródło: Hellenic Shipping News

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button